ارزش غذایی ، خواص و مضرات ذرت

ارزش غذایی ، خواص و مضرات ذرت گرداوری شد

ذرت یکی از غلاتی است که در هر بازه زمانی به خوبی رشد می کند. این ماده بومی آمریکاست اما در سایر کشورهای جهان نیز رشد و توسعه پیدا می کند.

ارزش تغذیه ای ذرت:

ذرت که به عنوان یک غذای محبوب در میان افراد شناخته می شود می تواند به اشکال مختلفی همچون آرد ذرت، نشاسته ذرت، گلوتن ذرت، شربت ذرت، روغن ذرت، پاپ کرن و سایر گزینه ها، مورد استفاده قرار گیرد. ذرت منبع خوبی از فیبر، مواد معدنی و ویتامین هاست.

جدول اطلاعات تغذیه ای در مورد ذرت: ویتامین ها

ویتامین (مقدار ویتامین به ازای 100 گرم)
ویتامین A
310 IU
ویتامین B1 (تیامین)
0.254 mg
ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
0.085 mg
ویتامین B6
0.071 mg
ویتامین C
7.3 mg
ویتامین E
0.11 mg
ویتامین K
0.5 mcg
ویتامین E
0.11 mg
نیاسین
1.9 mg
فولات
54 mcg
مواد معدنی در ذرت:

مواد معدنی (در هر 100 گرم)
پتاسیم
250 mg
فسفر
90 mg
منیزیم
37 mg
کلسیم
4 mg
روی
0.72 mg
آهن
0.52 mg
سلنیوم
0.2 mg
مزایای ذرت برای سلامتی:

ذرت علاوه بر مزایای تغذیه ای که برای افراد دارد می تواند مزایای دیگری هم برای سلامتشان داشته باشد. ذرت منبع غنی از فولات است و می تواند در تشکیل سلول های جدید مفید واقع گردد. فولات یکی از مواد مفید در پیشگیری از نقص جنین، سرطان کولون و بیماری قلبی است. تیامین موجود در ذرت برای متابولیسم کربوهیدرات ها خوب است، انرژی تولید می کند و عملکرد شناختی را بهبود می بخشد. محتوای فیبر نیز به کاهش کلسترول، کاهش یبوست و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می کند. ذرت برای بهبود سلامت قلبی عروقی نیز تایید شده است به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نشود.

معایب ذرت:

یکی از مشکلات بزرگی که در مورد مصرف ذرت وجود دارد احتمال عفونت قارچی و میکروبی و سمیت ناشی از عدم تعادل نسبت بین امگا3 و امگا 6 است. روغن ذرت برای مصارف روزمره نیز توصیه نمی شود. ذرت شیرین کنسرو شده می تواند حاوی نمک زیادی باشد. علاوه بر این، ذرت یکی از سبزیجات نشاسته دار است و این موضوع بدین معنی است که در برگیرنده کربوهیدرات زیادی است. مصرف بیش از حد کربوهیدرات می تواند باعث افزایش چربی و وزن باشد. اگر اضافه وزن دارید ذرت زیادی مصرف نکنید. حساسیت به ذرت نیز در میان بزرگسالان و کودکان دیده شده است. نشانه های حساسیت به ذرت از خفیف تا شدید متغیر است. این نشانه ها از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. زمانی که فرد حساسیت زیادی به ذرت دارد، مصرف حتی مقادیر اندکی از آن می تواند به بروز نشانه ها منجر شود. نشانه های خفیف حساسیت به ذرت در برگیرنده موارد زیر است:
استفراغ
سردرد میگرنی
راش پوستی
درد و نفخ شکمی
گاز
حالت تهوع
خارش پوست
تورم زبان و دهان
تب