عوامل غذایی در دفع آهن از بدن

برای آنکه بتوانید از سلامتی کاملی برخوردار باشید باید از هر نظر در حد مناسبی قرار داشته باشید. به عنوان مثال شما از نظر مواد معدنی و ویتامین ها یک حد قابل قبولی از آنها را نیاز دارید ، همچنین از نظر میزان آهن در بدن خود نیز نیاز دارید تا این ماده مهم به میزان کافی در بدن شما وجود داشته تا از مزایای آن بهره ببرید. اما زمانی فرا می رسد که خود شما با یک رژیم غذایی نامناسب به دفع این ماده بسیار مهم از بدن خود می پردازید. با ما همراه باشید تا در ادامه غذاهای تأثیرگذار برای دفع آهن را بیشتر به شما توضیح دهیم.

سعی کنید تا غذاهای کلسیم دار را با غذاهای آهن دار یا قرص آهن در یک زمان مصرف نکنید. کلسیم می تواند تأثیر نامناسبی را بر روی جذب آهن در بدن ما داشته باشد و از این طریق مشکلاتی را به وجود می آورد. قطعا نمی توان مصرف یک غذا را به صورت کامل از زنجیره غذایی حذف نمود اما می توان در صورت مضر بودن دو ماده ، با ایجاد یک فاصله مناسب بین مصرف آنها تغییراتی را ایجاد نمود و بدین ترتیب مانع از جذب نشدن آنها شد. در حقیقت در این شرایط هر دو ماده به خوبی به بدن شما جذب می شوند.

شاید تاکنون به حضور برخی از نان ها در نانوایی ها دقت کرده باشید. در حقیقت نان ها می توانند در اندازه و شکل های متنوعی پخت شوند ، اما برخی از این نان ها هستند که از حجم بزرگ تری برخوردار هستند. نان هایی که در حقیقت در داخل خود فیتات نیز دارند. به عنوان مثال یکی از نان ها را می توان نانی به نام لواش مثال زد. این نان برخلاف ظاهر بسیار ساده ی خود در حقیقت می تواند منبعی برای حذف آهن در بدن ما محسوب شود. علاوه بر آن اگر نانی وجود داشته باشد که میزان جوش شیرین در داخل آن بیش از حد مجاز باشد قطعا بر روی میزان جذب آهن ما نیز مؤثر خواهد بود.

افرادی که در طول روز چندین بار از چای های پر رنگ نیز استفاده می کنند از جمله افرادی هستند که معمولا از نظر میزان جذب آهن در رتبه های پایین تری نسبت به  افرادی که از چای سبز استفاده می کنند ، قرار خواهند گرفت. سعی کنید تا مصرف چای را چندین ساعت پس از مصرف غذای خود قرار دهید. علاوه بر آن از میزان مصرف شکلات خود در حد بسیار زیاد بکاهید ، زیرا این ماده ی خوشمزه می تواند میزان جذب آهن را کاهش و میزان دفع آن را افزایش بدهد.