11 درمان خانگی برای گرمازدگی

آفتاب داغ تابستان می تواند باعث ایجاد گرمازدگی در افراد شود به خصوص اگر اقدامات احتیاطی در برابر محافظت از بدن در برابر این اشعه های مضر انجام نشود. اگر بعد از گرمازدگی خفیف، دمای بدن بلافاصله به حالت طبیعی و عادی خود باز نگردد می تواند به گرمازدگی حاد منجر شود که در آن نشانه هایی همچون تنفس تند و سریع، سردرد، پوست گرگرفته، استفراغ، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب و سرگیجه دیده می شود. اگر چنین شرایطی درمان نشده رها شود می تواند به اندام های حیاتی بدن نیز اسیب برساند. درمان های خانگی زیر می تواند در بهبود شرایط گرمازدگی به شما کمک کند.

آب:

زمانی که زیر نور خورشید قرار می گیرید به خاطر تعریق زیاد، آب بدن خود را از دست می دهید. در این شرایط بهتر است آب بیشتری بنوشید. اضافه کردن یک قاشق چایخوری نمک معدنی و یک قاشق چایخوری شکر به آب، مزایای آن را بیشتر می کند. مطمئن شوید که به یکباره آب زیادی نمی نوشید زیرا اینکار می تواند باعث ایجاد شوک شود.

کمپرس سرد:

زمانی که دمای بدن شما به خاطر گرما بالا می رود، اولین درمانی که باید امتحان کنید اعمال کمپرس سرد بر روی پشت گردن است. یک پارچه تمیز بردارید، آن را در آب سرد بزنید و بر روی پشت و اطراف گردن اعمال نمایید.

آب پیاز:

آب پیاز یکی از موثرترین درمان های خانگی برای بهبود گرمازدگی است. اعمال آب پیاز بر روی قفسه سینه و نیز پشت گوش، می تواند در پایین آوردن دمای بدن بسیار موثر باشد. خوردن پیاز خام در سالاد و سس نیز موثر خواهد بود.

آلو:

آلو سرشار از آنتی اکسیدان هاست و می تواند آبرسانی به بدن را به خوبی انجام دهد. آنتی اکسیدان های موجود در آن باعث کاهش التهاب داخلی که بر اثر گرما ایجاد شده است، می شود. چند عدد آلو را در آب خیس کنید، آن را له نمایید و محلول را صاف کنید. سپس آن را مصرف نمایید.

آب نارگیل:

آب نارگیل نیز درمان خوبی برای گرمازدگی است زیرا آب بدن را تامین می کند و باعث بازیابی الکترولیت ها می شود.

نوشیدنی تمبر هندی:

تمبر هندی سرشار از الکترولیت ها، مواد معدنی و ویتامین هاست و می تواند در درمان گرمازدگی موثر باشد. آن را در آب جوش خیس کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. سپس ترکیب را صاف کنید و بعد از اضافه کردن شکر، بنوشید.

نوشیدنی گشنیز و نعناع:

نوشیدن مایع استخراج شده از نعناع و گشنیز تازه به همراه کمی شکر، می تواند گرمازدگی را درمان کند.

آب الوئه ورا:

آب الوئه ورا سرشار از مواد معدنی و ویتامین هاست و می تواند توانایی طبیعی بدن برای تطبیق خود با تغییرات محیطی را بیشتر کند.

سرکه سیب:

چند قاشق چایخوری سرکه سیب را در آب ترکیب کنید و سپس بنوشید. اینکار تمامی الکترولیت ها و مواد معدنی از دست رفته از طریق تعریق را باز می گرداند.

چوب صندل:

همه ما در مورد خاصیت خنک گنندگی چوب صندل آگاه هستیم. همین امر باعث می شود این گیاه برای خنک شدن بدن گزینه ایده آلی باشد. چند قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را با آب کافی ترکیب کنید. خمیر را بر روی قفسه سینه و پیشانی بمالید.

روغن ضروری نعناع:

روغن ضروری نعناع جریان خون به پوست را تقویت می کند و باعث ازاد شدن سریع گرما می شود. در نتیجه بدن به سرعت به دمای عادی خود باز می گردد. چند قطره از آن را در مچ دست، انتهای پا و اطراف گردن بمالید.