9 دلیل بوی بد دهان در کودکان و درمان آن

9 دلیل بوی بد دهان در کودکان و درمان آن گرداوری شد

بوی بد دهان که در پزشکی به آن هالیتوز نیز می گویند شرایطی است که حتی کودکان سالم هم در برخی از موارد می توانند آن را تجربه کنند. اگر متوجه شدید که کودک شما بوی بدی از دهانش دارد، زیاد نگران نباشید. زمانی که صحبت از بوی بد دهان در کودکان می شود می توان دلایل متعددی برای آن در نظر گرفت اما در بیشتر مواقع این بوی بد به خاطر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است.

چه چیزی باعث بروز بوی بد دهان در کودکان می شود؟

فاکتورهایی وجود دارد که می تواند در ایجاد بدبویی دهان دخیل باشد. در ادامه برخی از علل رایج را با هم مرور می کنیم:

بهداشت دهان و دندان ضعیف: اگر کودک شما به طور مکرر دندان هایش را مسواک نمی زند و از نخ دندان استفاده نمی کند، این موضوع ممکن است باعث ایجاد بوی بد از دهان شود. اگر پلاک های دندانی به خوبی پاک نشوند می توانند باعث تحریک لثه ها شوند و مشکلاتی ایجاد نمایند. زبان میزبان خوبی برای باکتری هایی است که بوی بدی تولید می کنند. پس مطمئن شوید که کودک شما زبانش را هم به خوبی شستشو می دهد

خشکی دهان: بزاق به پاکسازی دهان کمک می کند. زمانی که دهان کودک شما خشک می شود بزاق کمتری تولید می گردد. در این شرایط زروستومی ایجاد می شود و باعث ایجاد بوی بد دهان در کودک می شود.

تنفس از راه دهان: زمانی که کودک شما از طریق دهان خود نفس می کشد، مانع از این می گردد که بزاق باکتری ها را از بین ببرد. همین امر موجب بروز بوی بد دهان می شود

باکتری های روی زبان:بیشتر بوی بد دهان به خاطر باکتری هایی است که بر روی زبان زندگی می کنند. اگر این باکتری ها شسته نشوند، بوی حاصل از آن ها تجمع پیدا می کند و به بدبویی منجر شود.

عفونت در دهان: تنفس بد یا بوی بد دهان ممکن است نتیجه تجمع پلاک ها، زخم دهان یا جراحی قسمت دهان باشد.

شیء خارجی: برخی از اوقات کودک شما شیء خارجی را در بینی خود قرار می دهد. این شیء باعث مسدود شدن بینی می شود و بوی بدی در دهان ایجاد می کند.

غذاهای خاص: اگر کودک شما غذاهایی با بوی تند(همچون سیر، پیاز یا ادویه های خاص) مصرف کرده باشد ممکن است این موضوع بر روی بوی دهانش تاثیر بگذارد.

دارو: برخی از اوقات داروها می توانند به این شرایط منجر شوند.

بیماری یا شرایط موجود: اگر مکودک شما از آلرژی ، عفونت سینوس ها یا سایر شرایط رنج می برد ممکن است بوی بدی از دهانش ساطع شود.

چگونه از بوی بد دهان در کودکان جلوگیری کنیم؟

داشتن دندان سالم بخشی از سلامت کودک است. نکات زیر را همیشه مدنظر داشته باشید:
*از کودک بخواهید دوبار در روز دندان هایش را مسواک بزند
*مطمئن شوید که زبان خود را تمیز می کند.
*به طور روزانه او را تشویق به استفاده از نخ دندان کنید.
*به خاطر داشته باشید که هر چند ماه یکبار مسواکش را عوض کنید.
*به طور منظم او را پیش دندانپزشک ببرید تا مطمئن شوید سلامت دهان و دندانش حفظ می شود.