علل و درمان بوی بد دهان هنگام صبح

علل و درمان بوی بد دهان هنگام صبح گرداوری شد

بوی بد دهان به هنگام صبح ممکن است شما را بسیار آزار دهد.به احتمال زیاد، در این شرایط مسواک زدن، استفاده از نخ دندان یا دهانشویه مشکل این بوی بد را حل نمی کند. بیدار شدن از خواب با بوی بدی که از دهان خارج می شود می تواند برای بیشتر افراد خجالت اور باشد.

بوی بد دهان و بزاق:

افرادی که با خشکی دهان دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر از سایر افراد مستعد بدبویی دهان به هنگام صبح هستند. افرادی که بهداشت دهان و دندانشان ضعیف است از بوی بد دهان در صبح رنج خواهند برد. بوی بد دهان در صبح معمولا به کمبود بزاق در دهان مربوط است. در طول روز، دهان مقادیر قابل توجهی بزاق تولید می کند اما به هنگام خواب، تولید بزاق کمتر می شود. بزاق برای پاک کردن غذاها از زبان و خلاص شدن از شر باکتری های مضر، ضروری است. کاهش بزاق می تواند باعث خشکی دهان شود. همین امر باعث می شود باکتری ها بر روی دهان رشد کنند و بوی بدی تولید نمایند.

بوی بد دهان و نحوه خواب:

روشی که می خوابید هم بر روی شدت و تکرار بوی بد دهان در صبح اثر می گذارد. خرو پف کردن یا تنفس از راه دهان در شب، می تواند باعث افزایش تولید بوی بد شود. بیشتر افرادی که به هنگام خواب از دهان خود نفس می کشند، باعث می شوند دهان خشک تر شود و همین امر به رشد باکتری ها کمک کند. اساسا هر زمانی که تولید باکتری کمتر می شود، توانایی بدن برای مبارزه با باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شود کاهش پیدا می کند.

بوی بد دهان در صبح و سلامت بدن:

باکتری هایی که باعث ایجاد بدبویی دهان می شوند تاثیر زیادی بر سلامتی دارند. عموما اولین دلیل ایجاد بوی بد، مشکلات دهانی- دندانی همچون التهاب لثه ها و پیوره است. به همین خاطر باید بدانید که سلامت دهان و دندان شما به سایر شرایط موجود در بدن مرتبط است. سموم حاصل از باکتری های دهانی به جریان خون منتشر می شوند و می توانند سایر بخش های بدن را نیز تحت تاثیر خود قرار دهند.

پیشگیری از بوی بد دهان در صبح:

به عقیده محققان زمای که بیدار میشویم ترشح بزاق در دهان ما نیز افزایش پیدا میکند و سطح آن خیلی زود افزایش میبابد تا رطوبت دهان را بالا ببرد. یک سری مکانیزم وجود دارد که تنفس نا مطبوع دهان را از بین میبرند و اثر آن را کاهش میدهند. افراد میتوانند با مسواک زدن ، استفاده از دهانشویه ، صبحانه خوردن به موقع ، یا حتی با خوردن یک لیوان آب گازهای سولفوریک موجود در بزاق دهان را در ساعت اولیه پس از بیدار شدن کاهش دهند. تحقیقات نشان میدهد که مسواک زدن به موقع تا حد زیادی باعث کاهش و از بین رفتن سریع بوی ناخوشایند تنفس میشوند هر چند که تاثیر دهانشویه و شستشو با پراکسید هیدروژن به مراتب موثر تر است.

تست زبان:

اولین مرحله برای تعیین اینکه بوی بد دهان دارید یا خیر این است که شرایط موجود را ارزیابی کنید. بهتر است جلوی اینه بایستید و پشت زبان را بررسی کنید. زبان صورتی درخشان نشان دهنده بوی خوب از دهان است اما اگر دهان لایه ضخیم و سفیدی دارد ممکن است شما با بدبویی دهان درگیر باشید.
روش های بالا جای مراجعه به دندانپزشک را نمی گیرد. به طور منظم به سراغ دندانپزشک بروید و از او بخواهید باکتری های موجود در دهان را تست کند.